Aylık arşiv: Ekim 2013

Usulsüz Mal Beyanı

Soru;

Usulsüz mal beyanı gerekçesi ile icra hâkimliği tarafından benim için hapis cezası verilmesine dair bir tebliğ geldi. İtiraz sürem henüz geçmedi bu durumda ne yapmam gerekiyor acaba? Temyize başvura bilir miyim? Bütün bu işlemler için yaklaşık ne kadar sürem bulunuyor? İtiraz dilekçesini nasıl hazırlamam gerektiği hakkında bir fikri olan arkadaşlar var mı? Konu hakkında yardımcı olan bütün arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler.

Cevap;

     Kara tebliğinden itibaren 1 ay içerisinde temyize gidilebilir, karar tebliğini aldığınıza dair imza attınız mı tam bir fikrim yok, eğer atmadıysanız karar tebliğinin elinize ulaşmadığı hakkında dava açarsınız süreci uzatma imkânınız da bulunuyor. Eğer onandıktan sonra borcunuzun tamamını dahi ödeseniz, aldığınız hapis cezasının yarı günü kadar ceza alırsınız. Eğer itiraz süreniz varsa karar onanmadıysa bütün borçlarınızı anlaşarak kapatırsanız hiçbir ceza almadan bu işten kurtulabilmeniz mümkün görünüyor. İtiraz dilekçesi hakkında net bir fikrim yok, bundan dolayı uzman bir icra avukatı ile konuşarak en doğru bilgileri alabilirsiniz ve ceza alma ihtimaliniz de azalır.

Mal-beyanı-ankara

Nemaya İcra

Soru;

Merhaba, geçtiğimiz senelerde özel bir bankadan kredi almıştım, bu kredilerin faizleri çok fazla olduğu için ödeyemedim ve nemaya icra geldiğini öğrendim. Daha önceki dönemlerde nemaya böyle bir işlem uygulandığını görmemiştim, ilk defa karşılaşıyorum, ne yapmam gerekiyor? Ayrıca sigorta numaramdan benim hangi şirkette çalıştığımı öğrenebilirler mi? Nemaya icra yasal mı, yasal değilse hakkımı nasıl aramam gerekiyor? Konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa memnun olurum.

Cevap;

    Eğer borcunuz varsa bu borcunuza karşılık sizin elinizde bulunan taşınabilir ya da taşınamaz bütün mallarınız, paralarınız, gelirleriniz haczedilebilir. Yani, başka bankada bulunan paranız, arkadaşınızdan olan alacağınız, senetleriniz, hisse senetleri ve diğer yatırım araçlarında bulunan bütün paralarınız haciz işlemlerine dâhil edilirler. Doğal olarak borcunuz varsa ve icra kararı mahkemeye iletildiyse size gelecek olan nemayı da haczedebilirler. Sigorta numaranızdan sizin nerede çalıştığınız kolay öğrenebilirler, neticede o numara şirketin adı, soyadı, adresi yani TC kimlik numarası yerine geçmektedir. Benim konu ile ilgili bilgim bu kadar, benim içimde hala bir şüphe var diyorsanız iyi bir icra avukatı ile konuyu daha kapsamlı görüşebilirsiniz.

icra-avukatı-ankara

İcra Taksitlendirmek

Soru;

Merhaba, son zamanlarda kredi kartımı çok aktif şekilde kullanmaya başladım ve kredi kartı borcumun 6 bin TL’ye ulaştığını fark ettim. Tabi bunu fark etmem biraz geç olmuştu, zamanı geldiğinde borcumu ödeyemedim, bankaya gittim ve taksitlendirme istedim kabul etmediler. Bir süre sonra ödeyemediğim için borcum 7 bin TL’ye ulaşmıştı ve avukat aradı, ona da durumu belirttim, ödeyemeyeceğim taksitlendirebilir misiniz dedim, olmaz dediler ve sonunda icraya geldiler. İcra esnasında ne kadar konuşsam da taksitlendirme yapmadılar, ben de faiz tutarını buldum ve icrayı bir süre erteledim. Bu durumda ne yapmam gerekli, herhangi bir fikri olan var mı?

Cevap;

    Öncelikle çok geçmiş olsun, konu ile ilgili dilekçe verdiğiniz takdirde taksitlendirme yapabilirler fakat bu taksitlendirme 10-12 gibi uzun bir süre için olmuyor. Tahminim 3 taksit yapabilirler ama belki de bu sizin işinizi görmeyebilir. 3 taksit yapılması da kanunlara göre zorunlu yani yapmıyoruz diyemezler. Konu ile ilgili profesyonel bir yardım almanız bence iyi olacaktır, işinin ehli bir icra avukatı ile durumu görüşerek daha net sonuçlar alabilirsiniz. Umarım en kısa sürede bu sorundan kurtulursunuz, tekrardan çok geçmiş olsun.

icra-avukatı-ankara

Haciz Kararlı Araç

Haciz Kararlı Araç

Soru;

Yaklaşık 2 yıl önce ikinci el bir araç satın almıştım, aldıktan 1 sene sonra aracımı da satmak zorunda kalmıştım.  Aracı sattığım şahıs, ruhsatın sahibinden vekalet de almasına rağmen aylarca arabayı kendi üstüne kaydettirmemiş. Bu aracın ilk sahibi ise borçlu olduğundan dolayı ve araç da halen borçlu olan ilk sahibinin üzerinde kayıtlı olduğundan haciz kararı ile araca el koymuşlar. Aracı sattığım kişi de sorumlu olarak beni görüyor ve parasını geri alabilmek için mahkemeye dava açtı ve davayı kaybettim. Temyize yaptığım başvurumdan olumlu bir sonuç çıkar mı?

Cevap;

Araç devir teslim işlerinde ve diğer bütün belgelerde noterden onaylı işlemler yapılması gerekir. Eğer siz üstünüze düşüne görevi yerine getirdiyseniz herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Noter onaylı şekilde işlemleri yapmadıysanız dahi, aracın sahibi olduğunu kanıtlamanız da bir delil olarak görülecektir. Ayrıca, davayı açan kişi sizden değil, aracın ilk sahibinden davacı olmalıydı, bence mahkemenin kararı yanlış bir karar olmuş. bu konu hakkında uzman bir Avukat ile görüşüp bilgi alırsanız daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

arac

Ankara’da İcra Avukatı Olmanın Dezavantajları

Ankara’da icra avukatlığı yapıyorsanız güzel sonuçların yanında bu işin elbette dezavantajları da bulunuyor 0lacaktır elbette. Her güzel işin bir zorluğu ve zor anlar var elbette. Özellikle bu meslek avukatlık ve birde üstüne üstlük icra kanalı çalışmaları ise kişiyi daha zor günler bekliyor. Aslında ben duygusal değilim ve her işimi başarı ile yapıyorum diyor olabilirsiniz. Ama muhakkak ki mesai bitiminde sizin yaşadığınız o günkü kötü ve insanları yaralan duygular ile sizin de yıpranmamış olmamanız çok zor. Mesai bitiminde ister istemez düşünür ve bunu dert ediyor olabilirsiniz. O ha de bunu öncelikli olarak çok iyi tartmanız ve yapabilecek iseniz icra kanalını seçiyor olmalısınız.

Özellikle Ankara başkent olduğu için yerleşim ve yaşama olanakları çok fazla. Bu durum bir süre insanları borçlarını ödeyemem durumunu da getiriyor ve kişiler maalesef icra yolu ile mal varlıklarını ay da paralarını vermek zorunda kalıyorlar. Bu sebeple bir hayli karmaşık ve zor olan bu meslekte duygularınıza yenilmeniz sizin en büyük dezavantajınız olacaktır. İşinizi hakkı ile yapmak ve sorunsuz bir şekilde tamamlamak elbette her avukatın duygu ve düşüncesidir. Ama böylesine zor bir branş ile çalışıyor iseniz sizleri zor anlar ve duygular bekliyor olabilir. İcranın her aşamasında bulunmak ve takip etmekte yine icra avukatı olmanın dezavantajları arasında yer alıyor. Her işin olduğu gibi bu işinde elbette hem manevi hem de iş yoğunluğu fazla ama sizler bu görevi seçti iseniz bunların üstünden gelmeyi de başaracaksınız.

Düzenli ve tertipli şekilde çalışırsanız, en önemlisi bunun işiniz olduğunu kabullenir ve iş ile duygusal hayatı birbirine katmaz iseniz çok rahatlıkla icra avukatlığını yürütür ve üstelik te çok başarılı olursunuz. O halde sizlerde bu yolun henüz başında iseniz ya da yer almayı düşünüyor iseniz tüm bu olumsuz yanları düşünerek hareket etmeniz en doğusu olacaktır. Sizler için avukat olmak çok eğlenceli ve kolay gibi görünen bir meslek olabilir ama unutmayın ki kolay olan hiçbir şey yoktur. Bunun içine özellikle icra avukatlığı da dâhildir